Lobster Boat 15'

Creat de byteworks, August 05, 2013, 11:41:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

byteworks

S-a deschis de doua saptamani santierul naval pentru constructia unei barci Lobster de 15 picioare, cu planurile cumparate de la Selway Fisher, al treilea set de planuri de la Mr. Paul Fisher dupa Lynx 14 si Little Harrier.






















gvincentiu

Daca nu pui poze si o sa zici peste catva timp: asa arata la final! nu mai vorbesc cu tine.
Ganduri bune !

Vali

Inseamna ca de asta nu mai vorbeste Vince cu mine  ;D. Promit sa pun si eu poze din timpul constructiei  :P.

@Byteworks: ai ales o barcuta superba, sper sa fie gata cat mai repede si sa te bucuri de ea la maxim. Nu-mi vine sa cred cat de bine arata in pozele de pe site-ul designerului. Iar performantele mentionate, 20 de noduri (37 km/h) cu puterea de 20 de cai, nu sunt deloc neglijabile. Insa asta e valabil la o incarcare "soft" a barcii, daca puneti mai multe persoane si bagaje sigur nu va mai ajunge la viteza asta cu puterea mentionata.

Un mare avantaj al acestei barcute e ca are pupa lata si forme rotunde, potrivite la o mare varietate de regimuri si viteze de mars. Una peste alta, e o bijuterie de barcuta, si abia asteptam sa te vedem guvernand-o pe ape :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Multam de incurajari; marea mea problema acum sunt sipcile, in Bucovina unde cad padurile pe noi (se vede si in poze) am reusit cu greu sa obtin un lot de sipci din care am putut sorta doar 69 de sipci de 4 m bune, undeva la 30% din materialul lemnos furnizat de "meseriasi".

Asa-i Vali am ales barca sa fie buna de mare si de ape linistite, estimarea mea e ca 2 oameni + 2 tartine + 2l apa va merge poate cu 20 noduri, sper ca ceva mai incarcata 4-5 persoane sa fie in stare sa gliseze pe la 25 km/h (??).

Sa mai spun ca cochetez oarecum si cu o optiune de catboat, catarg scurt fara sarturi/straiuri, derivor ghilotina si  si o panzuca cam asa?

   

Vali

Pai nu te impiedica nimic sa-i pui vela. Important va fi sa-i pui un sistem anti-deriva, eventual cu derivoare laterale. Stabilitate initiala are suficienta, si la nevoie o mai echilibrati cu greutatea corpului propriu.

Despre glisare, avea colegul Fritz o formula cu care se calculeaza viteza in functie de greutatea barcii si motorizare. Insa cred ca barca se va descurca onorabil cu 20 de cai chiar si cu incarcatura mai mare. Posibil sa se deplaseze in regim de tranzitie, care la o barca avand aceste forme nu e chiar asa de ineficient ca la o barca stelata de exemplu (corpul cu fundul in V si gurne).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Dupa patru zile de lupta cu sipcile am facut cam o treime din bordaj. Prevad mare mare chin la slefuit.














byteworks

In Ziua Marinei, 15 august, cam asta e situatia, am trecut de 2/3 din bordaj.






gvincentiu

Munciși, frate, astăzi, în loc să dai la rame?
Ganduri bune !

corsarul

Frumoasa !.....super frumosa !!  ;)

byteworks

N-am muncit, de ochii lumii, ca altfel nu cred ca Marina nu s-ar fi bucurat de o zi castigata pentru lansarea la apa, dar pe seara tot am mai bagat niste aracet intre ultimele sipci puse.
Am vazut ... altii s-au dat pe apa ... Fraga 3 a primit autograf!

gvincentiu

Da, i-am spus lui Patzaichin ca am venit cu barca de lemn, de la Braila, barca facuta de mine etc etc. A raspuns simplu: Da, o știu!
Eu am rămas fără cuvinte...
Ganduri bune !

byteworks

Recunosc ca am trisat un pic: profitand de faptul ca fundul inspre pupa este relativ plat am cumparat sipci 10x60 "Made in Austria" cu care am inchis 2 m de carena inspre pupa in timp record, 5 ore de munca. Imbinarea cu sipcile dinspre prova se face pe sipca transversala montata pe forma 6 ("butt joint"). Am lipit de data asta cu PU Max care desi face o mizerie cumplita umple locurile libere foarte bine ne-necesitand presiune pana la uscare.






Fritz

oooo Avem noutati !!!  :) Ce viteza de executie ai   :o... Ce faci cu coastele din osb ? Sper ca sunt doar pentru montaj si apoi dispar.
M-am ferit de lemn ca de draqu...Dar e frumos...
Nu ma pricep la lemn si basta.
Am fost in Grecia si am vizitat cateva insule cu o corabie din lemn...Cred ca ma mai nasc odata ...pentru Mare, pentru  Apa SI PENTRU CA NU AM NAVIGAT DESTUL  :)
Barca asta este cam de deplasament. Va merge cu 8 cai cu 11 km/ora in deplsament cu 3 persoane si ceva bagaj. Dar la o putere mai mare (20 de cai) ...va glisa un pic apupat , la vreo 35km/ora.
Gandeste-te la un derivor retractabil...care ar putea deveni o masuta in barca...Cine stie. Vantul e gratis inca ! Succes. Ca s-o uniformizezi... iei o masina de slefuit orbitala ( disc) cu aspirator , si cu vreo 10 discuri ( cu orificii de aspiratie ) de smirghel de 80 o dai gata intr-o zi.   :'(

byteworks

#13
Eu sper ca nu e numai de deplasament, pupa latita si fundul plat da sperante de glisaj, dupa cum proiectantul chiar a si gandit-o, si da si estimari de viteza!
De la trezire la culcare (cad frant) sunt langa barca, la doua maini (dreapta si stanga) a mers asa cum se vede, mai am trei batiste si maine inchid carena! Pomaine slefuitul, pana vineri o vreau cu hainuta de fibra pe ea.

Carena rasinata si fibrata se ridica ca o coaja de ou de pe forme, toata constructia de dedesubt + forme se va dona unui viitor constructor. Am trei pe lista pana acum :)

Fritz

#14
Am iteles...Coastele de osb l-ai donat deja...
Spor la treaba. Chiar sunt curios in privinta vitezei. Nu-ti face probleme...daca ai 20 kg/ cal gliseaza la 33-35 /ora. Cu o singura persoana poate trece de 40..,dar nu e chiar stabila dinamic. 
Asteptam rezultatele testelor. Parca aveai un Mariner de 15 cai...Eu cred ca-i suficient pentru 3 persoane...